Najčastejšie príčiny bolesti krčnej chrbtice

V tomto článku o bolestiach krčnej chrbtice sa dozviete:

  1. Aký je výskyt bolestí chrbta
  2. Príčiny vzniku bolesti krčnej chrbtice
  3. Najčastejšie diagnózy v oblasti krčnej chrbtice
  4. Liečba a odporúčania pri bolestiach krčnej chrbtice

Výskyt bolestí chrbta

18% populácie trpí bolesťou chrbta v ktoromkoľvek okamihu, 30% populácie trpí bolesťou chrbta mesačne, 38% populácie trpí bolesťou chrbta raz ročne, 40-80% populácie zažije počas života bolesť chrbta.

Najčastejšie príčiny vzniku bolesti krčnej chrbtice

Zvýšené svalové napätie: Nadmerné napätie svalov v krčnej oblasti môže spôsobiť bolesť. To môže byť spôsobené zlou posturou, dlhodobým sedením v nesprávnej polohe, nadmerným stresom alebo zranením.

Zlé držanie tela: Vplyvom nedostatku pohybu, jednostranného zaťaženia dochádza k tvorbe svalových dysbalancií a následnému zlému držaniu tela, ktoré môže spôsobiť bolesti chrbta. Najčastejšie sa stretávame s predsunutým držaním hlavy a zväčšenou hrudnou kyfózou (zväčšené zakrivenie v hrudnej chrbtici). Najčastejšie ide o tzv. horný skrížený syndróm, kedy dochádza k nerovnováhe medzi svalmi s tendenciou ku skráteniu a svalmi s tendenciou k oslabeniu.

Degeneratívne ochorenia disku: Poškodenie medzistavcovej platničky, ako napríklad hernia disku môže spôsobiť stlačenie nervových koreňov v krčnej oblasti a následnú bolesť s vyžarovaním v príslušnom dermatóme.

Trauma/úrazy: Najčastejšie sa stretávame s tzv. whiplash syndrómom po autonehode.

Zlá pozícia hlavy počas spánku a nesprávny matrac

Dlhodobé sedenie s predsunutým držaním hlavy – práca pri počítačí so sklonenou hlavou, práca s mobilom.

Opakované pohyby/jednostranné preťaženie: Napríklad jednostranná pracovná záťaž (kaderníčka, práca vo výrobe a podobne).

Stres a vypätie

Nedostatok pohybu

Prechladnutie a ofúknutie (napr. využívanie klimatizácie)

Najčastejšie diagnózy v oblasti krčnej chrbtice

Cervikobrachiálny syndróm – koreňový syndróm označovaný skratkou CB je sprevádzaný začínajúcou bolesťami krčnej chrbtice od šije s prechodom do rôznych oblastí hornej končatiny bolesť ramena,ale môže vyústiť až bolesti prstov.

Cervikokraniálny syndrómv literatúre je označovaný skratkou CC, patrí k najčastejším typom bolesti hlavy. Bolesť vychádza z oblasti šije prechadzajúc do zadnej strany hlavy taktiež môže vyžarovať do spánkov, temena, či čela. Viac o cervikokraniálnom syndróme sa dozviete sa dozviete v samostatnom článku.

Skalenový syndróm – nazývaný  Thoracic outlet syndrome TOS môžeme definovať ako bolesť v mieste hornej hrudnej apertúry (miesto medzi 1. krčným rebrom a okolitými štruktúrami)

    • Postihnutie medzistavcovej platničky

    • Degeneratívne zmeny medzistavcových (facetových kĺbov)

    • Spinálna stenóza

    • Spondylolistéza

    • Osteoporóza

    • Ankylojuzúca spondylytída

    • Zápalové ochorenia

    • Nádory

    • Porucha psychiky

    • Porucha riadiacej funkcie centrálneho nervového systému

Liečba a odporúčnia pri bolestiach krčnej chrbtice

Mäkké techniky – Mäkké techniky sú zamerané na ovplyvnenie reflexných zmien, ktoré sa vyskytujú v koži, podkoží, fasciách a svaloch. Využívame ich pri bolestiach týchto tkanív, alebo ako prípravu pred ďalšími manuálnymi technikami. Mäkké a myofasciálne techniky vykonáva fyzioterapeut.

Mobilizačné techniky – sú súbor terapeutických postupov v oblasti fyzioterapie a manuálnej terapie, ktoré sa používajú na zlepšenie pohyblivosti kĺbov a tkanív v tele. Tieto techniky majú za cieľ uvoľniť kĺbové blokády, zvýšené svalové napätie, zlepšiť cirkuláciu krvi, zmierňovať bolesť a zlepšiť funkciu konkrétneho kĺbu alebo oblasti tela. Pomáhajú obnoviť fyziologický rozsah pohybu v zablokovaných segmentoch chrbtice.

Masáž – môže byť užitočnou terapeutickou metódou pri liečbe bolestí krčnej chrbtice, pretože môže pomôcť zmierniť bolesť, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť pohyblivosť v oblasti krčnej chrbtice.

Inštruktáž cvičenia – Najčastejšie ide o cviky zamerané na reedukáciu dýchania, uvoľnenie skrátených a posilnenie oslabených svalov.

Edukácia o ergonomických zásadách v bežnom živote a pri práci (škola chrbta) – jedným z hlavných prvkov školy chrbta je výučba správneho držania tela. To zahŕňa udržiavanie chrbtice v prirodzenej krivke, uvoľnené ramená a správnu pozíciu hlavy. Správne držanie môže znížiť tlak na krčnú chrbticu a minimalizovať riziko vzniku bolestí. Škola chrbta zahŕňa aj cvičenia na posilnenie svalov. 

Úprava pracovného prostredia

Vďaka úprave pracovného prostredia, najmä v kancelárií dokážeme zmierniť riziko vzniku bolestí chrbta.

Odporúčania pri práci s počítačom:

  • Monitor by mal byť umiestnený vo výške očí, v prípade práce na notebooku je vhodné vypodložiť notebook do výšky očí a pripojiť externú myš a klávesnicu.
  • Ideálny je polohovateľný pracovný stôl.
  • Sedieť by sme mali rovnomerne na oboch sedacích kostiach, panva, hrudná chrbtica a hlava by mali byť v jednej línií, aby sme váhu rozložili rovnomerne. V oblasti lumbálnej chrbtice môžeme využiť rôzne polohovacie pomôcky, ako napr. bedrovú opierku, ktorá nás núti k lepšiemu držaniu tela počas sedu, kedy dochádza k rovnomernejšiemu zaťaženiu na  medzistavcové platničky a facetové kĺby chrbtice. 
  • Chodidlá by mali byť položené na zemi, členkové kĺby pokrčené do 90°, kolená by mali smerovať rovno dopredu v smere panvových kostí.
  • Zmena pohybových návykov: pri zdvíhaní ťažkých bremien, nasadanie do auta, nosenie nákupov.
  • Pravidelné prestávky a zmena polôh pri práci: ideálne je meniť polohu pri sedení každých 20 minút.
  • Dostatok pohybu / cvičenie: aj obyčajná chôdza dokáže zmierniť bolesti chrbta, doprajte si aspoň 45 minút chôdze každý deň. Ak k tomu zaradíte cvičenie napr: pilates, SM systém, core, eliminujete riziko vzniku bolestí chrbta.
  • Návšteva fyzioterapeuta: v prípade ak si neviete rady s bolesťou chrbta, odporúčame návštevu fyzioterapeuta, ktorý vykoná funkčné vyšetrenie a následne stanoví individuálny postup pre odstránenie/redukciu bolestí.
  • Ako podporu liečby cervikokraniálneho syndrómu odporúčame využiť aj krémy proti bolesti s chladivým účinkom (odporúčame Namman Muay alebo Tiger balm , ktoré Vám prinesú úľavu od bolesti a tým pádom komfortnejšie cvičenie. 
  • Veľmi dobrým pomocníkom pre uvoľnenie stuhnutých svalov okolo lopatiek a trapézov je overená masážna pištoľ – Insportline Rondys
  •  

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík